SEV Mezun Yayıncılığı Kısa Tarihi

Mezun dergileri Amerikan Bord ve sonrasında Sağlık ve Eğitim Vakfı bünyesinde 1965 yılında bu yana farklı isimlerle yayımlanmıştır. 1965 yılında çıkan ilk okullar arası mezun dergisi Alma Mater, SEV’in kuruluşunun hemen öncesine denk düşmektedir. Amerikan Bord, okullarından mezun olanları bir araya getirip, aralarındaki bağları güçlendirmeyi ve böylece ileride SEV çatısı altında okulların ve kurumların yönetimini devralacak gönüllü mezun ağını güçlendirmeyi hedeflemiştir. SEV’in de sahiplendiği bu hedef doğrultusunda arada kesintiler olsa da mezun dergileri ve yayıncılığı 60 yıla yakın süredir devam etmektedir. Türkiye'de mezun dergiciliğinin ve yayıncılığının ilk örneklerinden biri olan Alma Mater (Öz Okulum) bugün Connect adıyla aynı ruh ve heyecanla SEV mezunları için yayınlarını sürdürmektedir.

ALMA MATER - ÖZ OKULUM (1965-1976)
1965 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ve Talas Amerikan Ortaokulu mezunlarına yönelik olarak Amerikan Bord tarafından yılda 2 sayı İngilizce olarak yayımlanmaya başlamıştır. Daha sonra İngilizce ve Türkçe yayımlanan dergi 1976 yılına kadar yayınlarını sürdürmüştür. Arşive buradan ulaşabilirsiniz.

ALMA MATER (1987-1990)
1976 sonrasında bir süre yayınlarına ara veren dergi yine Alma Mater ismiyle 1987 yılında SEV tarafından İngilizce ve Türkçe çift dilli olarak yayınlanmaya başladı. Tasarım ve içerik olarak yenilenen derginin 1990 yılına kadar bu formatta yayınlandığını biliyoruz. Ancak hangi periyotta veya kaç sayı çıktığı bilgisi bulunmamaktadır. Arşive buradan ulaşabilirsiniz.

ALMA MATER (1990-1994)
Dergi aynı isimle bu dönemde tasarım ve içerik olarak birkaç değişiklikle yayımlanmaya devam etmiştir. 1990 yılında tabloid bir boyut almış, sonra tekrar dergi boyutuna dönülmüştür. Ancak periyodları ve kaç sayı basıldığıyla ilgili bilgi bulunmamaktadır. İçeriklerin yine Türkçe-İngilizce olarak sürdürüldüğü görülmektedir. Arşive buradan ulaşabilirsiniz.

ALMA MATER NEWSLETTER (1995-2003)
1995 Ekim ayından itibaren önce 4 sayfa olarak bülten şeklinde çıkmaya başlayan Newsletter, üç ayda bir yayınlanmaya başlamıştır. Daha sonraki yıllarda genişleyerek Türkçe ağırlıklı ama İngilizce yazıların da yer aldığı 32 sayfaya kadar çıktığı zamanlar olmuştur. Arşive buradan ulaşabilirsiniz.

BULUŞMA (2009-2018)
Alma Mater Newsletter'ın ardından okulların ortak mezun dergisi 2009 yılında Buluşma adıyla Türkçe olarak tekrar yayımlanmaya başlanmıştır. Üç defa tasarım ve içerik yenilenerek yılda 4 sayı olarak 7000 adetlere kadar basılarak mezunların ücretsiz olarak adreslerine gönderilmiştir. 2013 yılında yenilenen Buluşma, 2018 yılına kadar yayımlanmaya devam etmiştir.

CONNECT (2018-2023)
Buluşma dergisi Vakfın kuruluşunun 50. yılında, tasarım, boyut ve içeriğiyle yenilenerek CONNECT ismiyle yayımlanmıştır. Basılı olarak son sayısı 2023 yılında mezunlara gönderilmiştir. Dergi arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

SEVCONNECT.ORG (2024-Halen)

Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeler basılı yayıncılığı giderek güçleştirdi. Baskı ve dağıtım maliyetlerinde önemli artışlar olmuş ve bu artışların sürme beklenmektedir. Ayrıca sürdürülebilirlik çerçevesinde karbon ayak izini azaltacak adımlar atmak, gezegen ve insanlık için kritik bir önem taşımaktadır. Bu bakış açısıyla yıllar içinde olduğu gibi SEV mezun dergisi ileriye doğru adım atarak bir değişim daha geçirmiş ve tamamen dijital yayıncılığa geçmiştir. CONNECT web sitesi, basılı versiyonundaki editöryal kalitesini koruyarak içeriklerini daha fazla fotoğraf, video ve sesli içeriklerle, dijital yayıncılığın tüm güçlü imkânlarıyla zenginleştirerek, SEV mezunlarının arasındaki bağları daha da güçlendirmeye ve bu eşsiz topluluğun sesi olmaya devam ediyor.