Yaraları sarmak uzun zaman alacak
Başkalarının acısını duyabiliyorsan, insansın…

Dayanışmaya devam…

23.05.2023

Ülkemizde büyük bir deprem yıkımına daha tanık olduk. Kayıplarımızın acısını derinden yaşadık. Yıkımın yaşanmasının hemen ardından ACI mezunlarımızla sınıflar bazında bir araya gelerek maddi ve ayni yardım için harekete geçtik.

Yazan:
Aylin Başakın (ACI’83)
İzmir Amerikan Kolejinde Yetişenler Derneği Başkanı

Daha ilk günden 6 Şubat depremlerinin etkilerini derinden yaşayan ve bölgeye yakın TAC Mezunlar Derneği ile iletişim kurarak onların sahadan saptadıkları acil ihtiyaçları sağlamaya çalıştık. Doktor bir velimizin önderliğinde İskenderun Devlet Hastanesine elektrikli battaniye ve oksijen tüpü başlığı için destek verdik. İzmir’de ikamet edecek depremzedeler için eşya ve kira yardımı yaptık. Depremin hemen ardından acil ihtiyaçların dışında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında İzmir’de bir tesiste kalan depremzede kadınlara mezunlarımız ve velilerimizin desteğiyle hijyen malzemesi, temizlik ürünleri ve başka malzemeler götürdük. Aynı gün ACI yemekhane sorumlusu Veysi Bey yemek ikram etti. Beraber güzel bir gün geçirdik. 23 Nisan kapsamında başka bir tesiste kalan depremzede çocuklara kitap, kırtasiye ve oyuncak götürdük. Yine Veysi Bey’in ikramlarıyla çocuklarla birlikte olduk. Bazı öğrencilere eğitimlerine destek olmak için tablet bilgisayar alındı. Deprem bölgesinde gönüllü çalışan bir mezunumuzdan hasta bezine ihtiyaç olduğunu öğrendik. Yüklü bir miktarda destek sağladık. Özellikle yurt dışından arayan ve maddi yardım yapmak isteyen mezunlarımızı Vakfımızın bağış kampanyasına yönlendirdik.

İhtiyaçlar doğrultusunda elimizden geldiğince yardımlara devam edeceğiz. Üniversite öğrencileri için aylık burs ve kira yardımları mezun sınıfları bazında devam ediyor. Mezunlarımız yardımlar konusunda büyük bir dayanışma gösterdiler. İhtiyaçların sağlanması konusunda çok hızlı organize oldular. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Eminiz ki mezunlarımız bizim bilmediğimiz daha birçok konuda destek verdiler. ACI’ın “Enter to Learn Depart to Serve” ilkesiyle hareket ederek daha fazlasını yapmaya çalışacağız. Yaraların sarılacağı bu uzun süreçte ellerimiz her zaman depremzedelerin üzerinde olmaya devam edecek.

 

CONNECT DEPREM ÖZEL RÖPORTAJLARI

İLGİLİ BAŞLIKLAR
BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
27.05.2023

Deprem ve mühendislik ahlâkı

ODTÜ’de uzun yıllar Mühendislik Ahlâkı dersleri veren Ülkün Tansel (TAO’57 / TAC’60), yapı üretimine bambaşka bir açıdan yaklaşıyor. Ona göre bu bir milli mesele, bunun çözümü için okullardaki her yaştan çocuğa rüşvetin ve yasa tanımazlığın utanılacak bir şey olduğunu kavratmak gerekiyor.
27.05.2023

Yeniden inşa katılımcı bir anlayışla yapılmalı

Kolombiya, Meksika, İtalya, Brezilya ve Türkiye'de yer alan farklı belediyelerle birlikte daha sağlıklı, güvenli ve yaşanılabilir şehirlerin nasıl yaratılabileceğine dair projeler geliştiren Kentsel Tasarımcı Hayrettin Günç (UAA’07), deprem bölgesindeki yeniden inşa sürecinin tüm tarafların görüşlerini alarak yapılması gerektiğini ve kısa vadeli, yara bandı diye adlandırılan çözümlerle derin sorunların ortadan kalkmayacağını belirtiyor.

Yorum ve görüşleriniz çok değerli.