Sosyal ve dayanışma ekonomisinin küresel lideri
Yaraları sarmak uzun zaman alacak

Zor günleri dayanışmanın gücüyle aşacağız

23.05.2023

Türkiye tarihinde kayıtlara geçen en yüksek can kaybının yaşandığı 1939’daki Erzincan depremi ve 1999’da yaşanan Gölcük-Düzce depremlerinin boyutlarını aşarak ülkemizin en büyük doğal afeti olan Kahramanmaraş depremlerinin hemen ardından toplumun her kesiminden vatandaşımız, kurtarma ve yardım için bölgeye adeta akın etti. Depremin hemen ardından bölgeyle iletişim köprüsü kurup jeneratörden battaniyeye, ilaçtan gıdaya, çadırdan giyime acil ihtiyaçları ulaştıran SEV okularımız, mezunlarımız ve kurumlarımızla ne kadar gurur duysak azdır.

6 Şubat 2023 gününe derin bir acıyla uyandık. Sabahın daha ilk saatlerinde, 4.17’de, Kahramanmaraş merkezli devasa uzunlukta bir fayın kırılmasıyla 7,7 büyüklüğünde bir depremle sarsıldık. Bundan 10 saat kadar sonra ise 7,6 büyüklüğünde ikinci bir deprem yaşadık. Bu iki güçlü deprem başta Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman olmak üzere Adana, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Elazığ gibi şehir merkezleri ve onlarca yerleşim yerinde çok büyük bir yıkıma yol açtı. 50 binin üzerinde can kaybı, 200 bine yakın yaralı ve 300 bine yakın konutun yıkılmasına ya da ağır hasar almasına neden oldu. Bölgede adeta artçı deprem fırtınası yaşanırken 20 Şubat’ta Hatay’da 6,4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. O günden bugüne bölge, aralarında büyüklüğü 6’yı aşanların olduğu on binlerce artçı depremle sarsılmaya devam ediyor.

Connect olarak bu özel dosyamızda depremin hemen ardından dayanışmanın en güzel örneklerini veren mezunlarımızın çalışmalarına ve bölgedeki tanıklıklarına yer vermek istedik. Daha ilk andan itibaren yardım için gece gündüz çalışan Mezun Derneklerimiz, acil ihtiyaç yardımlarının ardından çadır, konteyner tedariki gibi yardım ve destek çalışmalarına devam ediyorlar. Sağlık ve Eğitim Vakfının depremden zarar gören gençlerin ve çocukların eğitimine destek vermek için oluşturduğu SEV Afet Bağış Hesabı ile topladığı bağışlarla, afet bölgesindeki okulların yapımı, tamiratı, güçlendirilmesi, eğitim bursu, eğitim araçlarının temini, pedagojik destek, öğretmen eğitimleri gibi ihtiyaçlara yönelik projeler yürütülüyor.

Bölgeye giderek çalışan uzman mezunlarımıza deprem sonrasında çocuklar ve yetişkinlere yönelik halk sağlığı ve psikolojik destek açısından neler yapılabileceğini sorduk. Doğa olaylarının afetlere dönüşmediği dirençli kentleri nasıl inşa etmeliyiz, afetlere nasıl hazırlanmalıyız, bu yaşadığımız afet sonrası neleri değiştirmeliyiz? Tüm bu soruları uzman mezunlarımızla ele almaya çalıştık.

1999 yılında büyük bir afet yaşamamıza rağmen maalesef can kaybını engelleyebilecekken böylesi bir yıkımla daha karşı karşıyayız. Şimdi önce yaraların sarılması için güçlü bir dayanışma ve yardımlaşma gerekiyor. İnsanlarımızın bedenen ve ruhen iyileşmesinden çadır ve konteyner gibi geçici barınma sorunlarına, kentlerin yeniden inşa edilmesinden göçlerin getirdiği sorunların giderilmesine, kültürel mirasın korunmasından kentlerin ekonomik ve sosyal olarak yeniden ayağa kalkmasına kadar belki on yıllarca sürecek uzun ve zorlu bir mücadele var önümüzde... Ancak kentlerimizi, doğaya saygı duyarak ve bilimin ışığında inşa edebilirsek afetlerin böylesi yıkıcı etkileriyle karşılaşmayacağımızı unutmamalıyız.

Dayanışmanın gücü

Sağlık ve Eğitim Vakfı, okulları, idarecileri, öğretmenleri, öğrencileri, okul aile birlikleri, mezunları, velileri ve çalışanlarıyla, depremin hemen ardından büyük bir dayanışma ve yardımlaşmayla bölgenin en acil ihtiyaçlarına karşılamak için ele ele verdiler. Daha ilk andan itibaren yardıma koşarak gece gündüz demeden çalışan SEV Ailesi, acil ihtiyaç yardımlarının ardından çadır ve konteyner tedariki için çalışmalarına devam etti. SEV ve tüm paydaşları, iyileşme sürecinde tüm imkânlarıyla destek vermeyi sürdürecek, depremzede çocukların ve gençlerin hayatları boyunca yanlarında desteğini hissedecekleri adımlar atacak, ülkemizin daha güzel yarınları ve deprem bölgesinde iyi bir geleceğin kurulması için var gücüyle çalışacak.

 

CONNECT DEPREM ÖZEL BÖLÜM

 • 27.05.2023

  Deprem ve mühendislik ahlâkı


  ODTÜ’de uzun yıllar Mühendislik Ahlâkı dersleri veren Ülkün Tansel (TAO’57 / TAC’60), yapı üretimine bambaşka bir açıdan yaklaşıyor. Ona göre bu bir milli mesele, bunun çözümü için okullardaki her yaştan çocuğa rüşvetin ve yasa tanımazlığın utanılacak bir şey olduğunu kavratmak gerekiyor.

  Devamını Oku
 • 23.05.2023

  Depremde acı kaybımız: Op. Dr. M. Levent Tosyalı


  Depremde meydana gelen yıkımda hayatını kaybeden mezunumuz Levent Tosyalı ve annesine Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm TAC’82 sınıfına başsağlığı diliyoruz.

  Devamını Oku
 • 27.05.2023

  Değişmeyen tek ihtiyaç vereceğimiz destektir!


  Derya Toros (ACI’09), arkadaşlarıyla kurdukları Birleşmiş Eller Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile depremzedelere tırlarla yardım ulaştırdı.

  Devamını Oku
 • 27.05.2023

  Sürdürülebilirlik ve deprem


  6 Şubat depremlerinde “sürdürülebilirlik-deprem” ilişkisini irdeleyen Elif Özkul Gökmen (TAC’91), bu iki konunun uygulanan politikalardan bağımsız ele alınamayacağını, doğal ve iklim değişikliği sebebiyle oluşan afetlerin toplum içindeki eşitsizlikleri daha da derinleştirdiğini vurguluyor.

  Devamını Oku
 • 23.05.2023

  Dayanışmaya devam…


  Ülkemizde büyük bir deprem yıkımına daha tanık olduk. Kayıplarımızın acısını derinden yaşadık. Yıkımın yaşanmasının hemen ardından mezunlarımızla sınıflar bazında bir araya gelerek maddi ve ayni yardım için harekete geçtik.

  Devamını Oku
 • 24.05.2023

  Vicdan sahibi herkes etrafına bir şekilde dokunur


  6 Şubat depremlerini ilk duyduğunda felaketin boyutunu tam olarak kavrayamadığını belirten Dobrinka Cidrof, deprem bölgesine yönelik çalışmalarına 7 Şubat’tan itibaren başladığını söylüyor.

  Devamını Oku
 • 27.05.2023

  Çocuklar bir an evvel okula dönmeli


  SEV Araştırma ve Etki Departmanı, 6 Şubat depremlerinin ardından farklı ülkelerdeki afetler sonrası yapılan araştırmalar ve uygulamalar ışığında çocukların yaşayabilecekleri sorunların çözümü için neler yapılabileceğini araştırdı. Hazırlanan bu rapora ilişkin SEV Araştırma ve Etki Departmanı Müdürü Dr. Emel Uysal ile konuştuk.

  Devamını Oku
 • 24.05.2023

  Bilginin gücünü insanlık için kullanmak!


  Zeynep Karagöz (UAA'94) ve küçük bir ekiple kurulan, bugün 4 bine yakın gönüllüsüyle proteze erişimi olmayan çocuklar için ücretsiz mekanik eller üreten Robotel, deprem nedeniyle uzuv kaybı yaşayan çocuklara da destek verecek.

  Devamını Oku
 • 24.05.2023

  “Ben bugün bir canı daha yaşattım” diyebilmek


  Yaşanan 6 Şubat depreminde ABD’de olan Travma ve Acil Tıp Hekimi Müge Sakıcı Cox (ACI’83), ekip arkadaşlarıyla hemen Hatay’a gelerek Antakya’da sahra hastanesinin kurulmasında görev aldı ve depremzedelere acil tıp hizmeti sağlayanlar arasındaydı.

  Devamını Oku
 • 27.05.2023

  Depreme dayanıklılık sistemin çözmesi gereken bir olgu


  Virginia Tech’te araştırmalarına devam eden ve Missouri Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Güney Olgun’a (TAC’89) göre, her ülkede deprem sonrasında gördüklerimiz, o ülkenin sosyo-kültürel yapısının bir yansıması...

  Devamını Oku
 • 24.05.2023

  Sinema Çadırları: Mavi Kuşlar Antakya’da


  Kültür ve sanat, yaşanan acıların ortadan kalkmasını sağlayamaz belki ama kısa süreliğine de olsa olaydan uzaklaşıp zihnen başka diyarlara yolculuk edilmesine vesile olabilir. Özellikle de çocuklar için.

  Devamını Oku
 • 27.05.2023

  Çocuklar hayatı yetişkinlerin yansıttığı biçimde yaşar


  Depremden etkilenen çocukların ruh hâliyle ilgili bilgisine başvurduğumuz Uzman Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Şeniz Pamuk (UAA’81) çocukların travmatik olayların ardından hayatlarında nelerin eskisi gibi devam edeceğini bilmek istediklerini belirtiyor.

  Devamını Oku
 • 23.05.2023

  Başkalarının acısını duyabiliyorsan, insansın…


  Deprem bölgelerinde şahit olduğumuz devasa yıkımla fark ettik ki yıkılan sadece binalar olmadı. Maalesef sevdiklerimiz, ailelerimiz, gençliğimiz, mutluluğumuz, aşkımız, işimiz, şehirlerimiz, abimiz, kardeşimizle birlikte yıkıntı altında kaldık.

  Devamını Oku
 • 24.05.2023

  Deprem bölgesinde sağlık hizmetleri


  Deprem bölgesinde yaşananları Halk Sağlığı Uzmanı olarak değerlendiren Gül Yurtsever Ergör (ACI’81), bu tür afetlerde meslektaşlarının bilgi birikimlerinin çok değerli olduğunu, siyasi otoritenin bu birikimi uygulamaları için gerekli kanalları açması gerektiğini belirtiyor.

  Devamını Oku
İLGİLİ BAŞLIKLAR
BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
27.05.2023

Deprem ve mühendislik ahlâkı

ODTÜ’de uzun yıllar Mühendislik Ahlâkı dersleri veren Ülkün Tansel (TAO’57 / TAC’60), yapı üretimine bambaşka bir açıdan yaklaşıyor. Ona göre bu bir milli mesele, bunun çözümü için okullardaki her yaştan çocuğa rüşvetin ve yasa tanımazlığın utanılacak bir şey olduğunu kavratmak gerekiyor.
27.05.2023

Yeniden inşa katılımcı bir anlayışla yapılmalı

Kolombiya, Meksika, İtalya, Brezilya ve Türkiye'de yer alan farklı belediyelerle birlikte daha sağlıklı, güvenli ve yaşanılabilir şehirlerin nasıl yaratılabileceğine dair projeler geliştiren Kentsel Tasarımcı Hayrettin Günç (UAA’07), deprem bölgesindeki yeniden inşa sürecinin tüm tarafların görüşlerini alarak yapılması gerektiğini ve kısa vadeli, yara bandı diye adlandırılan çözümlerle derin sorunların ortadan kalkmayacağını belirtiyor.

Yorum ve görüşleriniz çok değerli.